Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přejít přímo na obsah stránky

Vysoké Mýto

oficiální stránky města

Dnes je úterý 19.3.2019

Oprava pomníku obětem světových válek a náhrobků padlých ruských vojáků

V roce 2013 byl na vysokomýtském hřbitově během vichřice poškozen pomník obětem světových válek a spolu s ním i náhrobky hrobů ruských vojáků padlých při osvobozování našeho města v roce 1945. V této souvislosti se 2. dubna 2014 uskutečnilo na městském úřadě pracovní jednání vedené místostarostou Františkem Jiraským, kterého se zúčastnil 1. tajemník Velvyslanectví Ruské federace Anatoliy Tomnikov pověřený péčí o zaopatření hrobů ruských vojáků. Anatoliy Tomnikov navrhl, že v souladu s Úmluvou mezi vládou Ruské federace a vládou ČR o vzájemném zaopatření hrobů zahrne velvyslanectví do svého plánu finanční spoluúčast na generální opravu hrobů vojáků Rudé armády ve Vysokém Mýtě. Zároveň informoval o již realizovaných opravách hrobů padlých ruských vojáků v jiných městech naší republiky.

Po úvodním představení záměru pokračovalo jednání důkladnou obhlídkou hrobů vojáků a památníku na vysokomýtském hřbitově. Závěrem byl odsouhlasen návrh postupu prací a odpovědnosti.

Náhrobky na hrobech vojáků Rudé armády, kteří padli ve Vysokém Mýtě při osvobozování naší republiky v květnu 1945, opravilo Velvyslanectví Ruské federace během prosince 2014. Postupně bylo opraveno všech 15 hrobů s ostatky pětadvaceti vojáků a jeden hrob s ostatky ruského vojáka z období první světové války. Opravy se dočkal také hrob Rudoarmějce na hřbitově v Knířově. Na jaře 2015 provedly Technické služby Vysoké Mýto opravu pomníku obětem světových válek. Upravily rovněž prostor kolem pomníku i kolem hrobů.